Od kina do učionice: radionica metodike nastave kratkometražnog filma (prijave zatvorene)
U suradnji s Hrvatskim audiovizualnim centrom, drugu godinu zaredom donosimo radionički program metodike nastave kratkometražnog filma – za učitelje i profesore u osnovnim i srednjim školama. Od kina do učionice radionički je program posvećen metodici nastave kratkometražnog filma i koncipiran je tako da sudionicima pruži metodičke alate kojima će moći organizirati tematski školski sat bilo unutar satnice medijske kulture u nastavi hrvatskog jezika, bilo kao nastavno sredstvo za druge predmete i međupredmetne sadržaje. Osim za predavače hrvatskog jezika, program je tako pogodan i za nastavnike likovne kulture i povijesti umjetnosti, odgajatelje, školske knjižničare, studente nastavničkih studija i sve one odgojno-obrazovne djelatnike koji se u svojem radu bave filmom i medijima.
Ovaj program razvio se iz suradnje započete na prvom izdanju festivala KinoKino, 2016. godine u tijeku stručne rasprave o Cjelovitoj kurikularnoj reformi, kada smo zajednički organizirali okrugli stol o ulozi nastavnika u razvijanju filmske i audiovizualne kulture, a s namjerom da – sada u praktičnom i školski primjenjivom obliku – nastavimo graditi dugoročni okvir suradnje s odgojno-obrazovnim sustavom u cilju povećanja kvantitete i kvalitete filmske nastave, kao i stručnog usavršavanja u području filmske umjetnosti.
Tijekom četiriju radioničkih termina, sudionici će i ove godine imati priliku pogledati i obraditi neke od ponajboljih i nagrađivanih naslova suvremenoga hrvatskoga kratkoga metra svih rodova: igranog, dokumentarnog, animiranog, eksperimentalnog. Izdvajamo samo neke od novih naslova – Tajni laboratorij Nikole Tesle Brune Razuma, DotuPetre Zlonoge, Simulacru Ivane Bošnjak i Thomasa Johnsona, Zvjerku Daine Oniunas-Pusić, Curu koja je voljela bajkeČejen Černić… Također, za one koji sudjeluju prvi put, ponovit ćemo i odabir filmova koje su prošlogodišnji sudionici ocijenili najpogodnijima za korištenje u nastavi – kao što su KokoškaUne Gunjak, dobitnik nagrade Europske filmske akademije za najbolji kratkometražni film 2014., eksperimentalni Plac Ane Hušman te filmove o školskim temama poput komedije Mucica Alda Tardozzija, o prvom samostalnom putu do škole prvašića Tvrtka, i drame Ne pričamo o vama nego o djeciLuke Rukavine, čija se radnja odvija na roditeljskom sastanku u jednoj srednjoj školi.
Voditeljice radionice su Ana Đordić, profesorica hrvatskog jezika i književnosti i fakultativne nastave filmske umjetnosti u XIII. gimnaziji u Zagrebu, Ivona Marendić, profesorica likovne umjetnosti i fakultativne nastave filmske umjetnosti u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu i Jelena Modrić, docentica na Odsjeku montaže Akademije dramske umjetnosti. Prof. Ana Đordić i doc. Jelena Modrić doktorandice su na Doktorskom studiju književnosti, izvedbenih umjetnosti, filma i kulture na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a metodikom nastave filma profesionalno se bave u okviru djelatnosti Hrvatskoga filmskog saveza: predavačice su seminarskog programa Metodika nastave filma Škole medijske kulture dr. Ante Peterlić te vode program Nastava filmske umjetnosti u kinu Tuškanac tijekom ljetnih, zimskih i proljetnih školskih praznika. Prof. Ivona Marendić filmsku umjetnost uvela je kao fakultativni predmet u ŠPUD u školskoj godini 2016./2017., a upravo nastavno na suradnju razvijenu kroz radioničke i metodičke programe organizirane u sklopu djelatnosti HAVC-ovog Projekta filmske pismenosti.
Voditelji radionica
Ana Đordić
Ana Đordić rođena je u Zagrebu 1983. godine gdje je i diplomirala kroatistiku i filozofiju na Filozofskom fakultetu. Radi kao nastavnica Hrvatskog jezika i Filmske umjetnosti u XIII. gimnaziji u Zagrebu. Članica je selekcijske komisije Filmske revije mladeži i Four River Film Festivala. Vanjska je suradnica Hrvatskoga filmskog saveza na obrazovnim i revijskim programima te Hrvatskog audiovizualnog centra na projektu filmske pismenosti.
Ivona Marendić
Rođena u Vukovaru 1983. godine. Diplomirala je povijest umjetnosti i arheologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Od 2012. godine radi kao profesorica likovne umjetnosti u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu. Zanimanje za filmsku umjetnost od studijskih dana prenosi na nastavu likovne umjetnosti, a daljnje obrazovanje i iskustvo stječe na filmskim radionicama i neformalnim programima u Zagrebu (radionice Postani Hitchcock, Nastava filmske umjetnosti u kinu Tuškanac, Metodika nastave kratkometražnog filma na festivalu Kratki na brzinu, programi Blank_ filmskog inkubatora i dr.). Uz teoriju oblikovanja od 2016. godine u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna predaje i fakultativnu nastavu filmske umjetnosti.
Jelena Modrić
Jelena Modrić rođena je u Puli 1983. Diplomirala je filmsku montažu na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu gdje i danas radi u zvanju docentice. Montirala je sliku i zvuk na brojnim filmskim i televizijskim projektima. Vanjska je suradnica Hrvatskog filmskog saveza na obrazovnim i revijskim programima te Hrvatskog audiovizualnog centra na projektu filmske pismenosti.